Program 2019

Föreläsningar av inspirationsföreläsare och nyckelpersoner om de viktigaste frågorna i branschen. Programmet uppdateras kontinuerligt.

Hämta kostnadsfri biljett
  • Alla dagar
  • tisdag 26 mar
  • onsdag 27 mar
  • torsdag 28 mar
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
  • Filtrera på Programtyp

  • Filtrera på Scen

Inga programpunkter matchade.

09:30

Abducerat stående och höftledernas utveckling.

Ola Gerdin, Produktspecialist Anatomic Sitt Lokal: A2

Fokus anhörig: Skuggsyskon

Gunilla Boëthius, dramatiker, journalist och författare, Rakel Lornér, Moderator Bräcke diakoni Lokal: Levascenen
10:05

Stresshantering för personer med rörelsenedsättning – Projekt StrÅng

Gunilla Samuelsson, projektmedarbetare och psykolog Riksgymnasiet i Göteborg, Sara Jonåker, projektledare och sjukgymnast Riksgymnasiet i Göteborg Lokal: Levascenen
10:15

Rätt till rörelse - bättre fysisk och psykisk hälsa för äldre

Camilla Milger, VD MAYDAY AID AB Lokal: A2

Ökad digitalisering inom vård och omsorg ställer nya krav på kompetens

Cecilia Brauer, Delprojektledare, DigIT Äldreförvaltningen, Helen Starkman, Projektledare DigIT Äldreförvaltningen Lokal: A7
10:40

Fokus anhörig: När livet inte följer manus

Maria Blad, Moderator, Sophie Dow, författare Lokal: Levascenen
11:00

Glöm inte huvudet! En bra huvudposition möjliggör social interaktion

Bart van der Heyden, fysioterapeut De Kine, Belgien Lokal: A2

Projekt eGO - för ökad digital kompetens inom vård och omsorg

Anette Eriksson Lokal: A7
11:15

Att studera vid Riksgymnasiet i Göteborg

Lisa Haag, Moderator Riksgymnasiet i Göteborg, Wilma Frost, elev Riksgymnasiet i Göteborg Lokal: Levascenen
11:40

Digitalisering med empati

Kicki Reifelt, legitimerad arbetsterapeut Hjälpmedelcenter Sverige Programtyp: Besökarnas val Lokal: A7
11:45

Vårdmadrassen himmel eller helvete?

Göran Nordin, VD Järven Health Care Lokal: A2
11:50

Fokus anhörig: Funkisfamiljen

Anna Pella, journalist och författare, Rakel Lornér, Moderator Bräcke diakoni Lokal: Levascenen
12:10

Bliss och AKK i skolan

Christian Bengtsson, förstelärare Riksgymnasiet i Göteborg, Paul Nemorin, elevassistent Riksgymnasiet i Göteborg Lokal: Levascenen
12:20

Att jobba i någons hem – om arbetsmiljön för dig som personlig assistent

Carina Ekblad, Arbetsgivarföreningen KFO, Margaretha Johansson, Kommunal Lokal: A7
12:30

Digitalisering – din nya möjlighet till träning, övning och utveckling

Eszter Horváth Tothné, VD Move & Walk Lokal: A2
12:45

Fokus anhörig: Projekt Trialog – För dig som står nära någon vuxen med psykisk funktionsnedsättning

Gustav Jagner, projektmedarbetare Trialog, Karin Davidsson, projektledare Trialog Lokal: Levascenen
13:15

Kommunikaton och kontroll av omgivningen i en framtida värld

Ulrica Wikström, Vice president sales and business development Tobii AB Lokal: A2
13:30

Inkluderande rekrytering

Daniel Jönsson, Arbetsförmedlare Arbetsförmedlingen Lokal: A7
13:40

Solteaterns Rockorkester

Solteaterns Rockorkester Lokal: Levascenen
14:00

Fall och fallprevention hos äldre

Lisbeth Åkerberg, Leg. arbetsterapeut Bellman & Symfon Lokal: A2
14:15

Draknäste i samarbete med Almi Väst

Anette Åquist Falkenrot, Avdchef Vårdens digitalisering Västra Götalandsregionen, Christina Aspestedt, Moderator Almi Väst, Daniel Forslund, Innovationslandstingsråd (L), Louise Warme, Investment Manager Almi Invest, Mats Göthberg, VD Etac/BeAble AB Lokal: A7

Miniklubben – utveckling genom lek, sång och rörelse med konduktiv pedagogik

Veronika Csikos, konduktor och förskollärare Förskolan Stegen Lokal: Levascenen
14:45

Hjälpmedel – Från ett arbetsterapeutiskt perspektiv

Christina Ripe, Leg. Arbetsterapeut och TF Produktchef Etac/BeAble AB, Maria Amnell, Leg arbetsterapeut och Utbildningsledare Etac/BeAble AB Lokal: A2
14:50

Personcentrerad dokumentation och uppföljning – PDU

Louise Gehandler, verksamhetsutvecklare Bräcke diakoni Lokal: Levascenen
15:25

TilLiten – en alldeles unik mötesplats

Lina Bjarnegård Carlsson, Projektmedarbetare och legitimerad logoped Bräcke diakoni, Ulrika van den Berg, socionom och projektledare Öppna förskolan TilLiten Lokal: Levascenen
15:30

Standardisering för tillgänglighet

Alexandra Antoni, Projektledare SIS, Swedish Standards Institute, Joakim Falk, Projektledare Hälso- och sjukvård SIS, Swedish Standards Institute Lokal: A7

Lågaffektivt bemötande

Bo Hejlskov, psykolog, föreläsare och författare Elvén AB Lokal: A2
16:00

Från CP-barn till konstnär – En resa i tid och rum

Sven-Erik Johansson, bild- och levnadskonstnär Lokal: A7
16:15

Kungen av Atlantis - Filmvisning

Lokal: A2