Program 2019

Föreläsningar av inspirationsföreläsare och nyckelpersoner om de viktigaste frågorna i branschen. Programmet uppdateras kontinuerligt.

  • Alla dagar
  • tisdag 26 mar
  • onsdag 27 mar
  • torsdag 28 mar
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
  • Filtrera på Programtyp

  • Filtrera på Scen

Inga programpunkter matchade.

09:30
Hinder är till för att övervinnas
David Lega, Göteborgs Stad Lokal: A7
09:45
Hur skapar vi möjligheter så att människor med funktionsnedsättningar ska kunna ha ett jobb som alla andra?
Americo Appiano, Föreståndare Riksföreningen Grunden, Malin Andrén, Samordnare Riksföreningen Grunden, Mikael Åhman, Förbundsjurist Lokal: Levascenen
10:15
Funktionshinderpolitik - EU's Sverigekontor
Andreas Greén Lokal: A7
10:30
Hur är det egentligen att vara stomiopererad ?
Eva Vinkvist, Ordförande ILCO Tarm- uro- och stomiförbundet Region Västra Götaland Lokal: Levascenen
11:00
Hur kan vi använda FN-konventionen för personer med funktionsnedsättning?
Elaine Johansson, Ordförande Funktionsrätt Västra Götaland Lokal: A7
Ett samhälle för alla – utom för vissa
Jonathan Arenius, Chef, internkommunikation Humana Lokal: A2
11:15
Möt de som arbetar med och kör serviceresresor för Göteborgs stad
Ulrika Alergård, Trafikutvecklare på Serviceresor Göteborgs Stad Lokal: Levascenen
11:45
Branschbarometern Personlig Assistans
Christian Ljunge, VD Kaustik Programtyp: Psykisk ohälsa Lokal: A2
Hur kan inköp främja nödvändig utveckling, nya lösningar och innovation?
Erika Hanses, Upphandlingsjurist Upphandlingsmyndigheten, Erika Pohjanen, Kundmötesansvarig tjänstedesigner Upphandlingsmyndigheten Lokal: A7
12:00
Flexlinjen - Resträning
Line Steffensen, Resinstruktör och informatör Göteborgs Stad Programtyp: Besökarnas val Lokal: Levascenen
12:30
Gemensamt fokus för forskning och utveckling
Elaine Johansson, Ordförande Funktionsrätt Västra Götaland Lokal: A2
12:45
Aktuellt från Socialstyrelsen
Karin Flyckt, Sakkunning och samordnare av funktionshindersfrågor. Lokal: A7
13:15
Döden är i samma bil
Julia Johansson Lokal: Levascenen
Kollektivtrafikens barriärer
Tom Andersson, Utredare Trafikanalys Lokal: A2
13:30
Vi fann varandra med arbetsförmedlingens hjälp
Mia Christensson, SIUS konsulent Arbetsförmedlingen Lokal: A7
14:00
Alla Kan
Pelle Sköldbäck Lokal: A2
14:05
Resan från läktaren till ´´golvet´´ på den stora arenan via en grushög
Albin Svensson Lokal: Levascenen
14:15
Snabbkurs i offentlig upphandling och hur man genom inköp ökar brukarnas möjligheter att välja hjälpmedel
Erika Hanses, Upphandlingsjurist Upphandlingsmyndigheten, Therese Hellman, Segmentsansvarig vård- och omsorg Upphandlingsmyndigheten Lokal: A7
14:45
RättVisat – mitt digitala kommunikationspass, version 2.0
Johanna Björnhage, Projektledare, förskollärare, verksamhetschef på Bräcke diakonis förskolor Bräcke diakoni, Lina Bjarnegård Carlsson, Projektmedarbetare och legitimerad logoped Bräcke diakoni Lokal: A2
Steget till arbete - Hur ska fler personer med olika funktionaliteter komma in på arbetsmarknaden?
Anna-Stina Todelius, Driftsansvarig Städbolaget, Lena Abrahamsson, Arbetsförmedlingen, Maja Eek, Moderator, Malin Andrén, Samordnare Riksföreningen Grunden Lokal: Levascenen
15:00
Vilken roll kan brukarkunskap ha i upphandlingar? Och vilka värden kan den tillföra?
Lena Mellbratt Stenman, GIL, DHR, Autism och Aspergerföreningen m. fl., Magnus Karlsson, Professor Linnéuniversitetet, Ola Segnestam Larsson, Moderator Ersta Sköndal Bräcke högskola Lokal: A7